Je tu polovina léta. Máte už svou dovolenou za sebou? Procházeli jste se po pláži, poslouchali šumění moře a nakukovali do podmořského světa?
Sedávali jste na terase, kde květiny hrály všemi možnými barvami? Občas zašli do místní, pěkně zastrčené hospůdky, kde vařili naprosto božsky? Nebo jste hovějíc si v zavěšené síti četli knihu a užívali si přímořskou atmosféru?
Ať tak, či tak, teď jste se trochu zasnili a říkáte si, že by bylo fajn mít kousek z té atmosféry doma. Pojďme tedy PŘÍMOŘSKÝ STYL prozkoumat trochu blíže, ať víte, co udělat proto, abyste se jako u moře mohli cítit třeba i dnes (když venku právě řádí pěkná letní bouřka…).
Když si výraz Přímořský styl zadáte do vyhledávače, ukáže se vám spousta definic a možností inspirace. Ano, tak jako u všeho v životě, i zde si každý může zvolit svou cestu. Takže následující řádky a obrázky berte jako inspiraci, žádné dogma. A když dočtete až na konec, najdete tam jeden tip jak si přímořskou atmosféru s výbornou kuchyní užít i u Vltavy, kousek za Prahou 🙂
Také ještě svěžest, volnost a hřejivé sluníčko. To všechno můžete do svého domova dostat díky použitým barvám. Možná si říkáte, že být v obýváku jako u moře bude fajn v létě, ale na vánoce se budete chtít se svařákem zachumlat do něčeho červeného a měkoučkého. V tom případě na zdi použijte barvy neutrální. Také větší kusy nábytku volte v barvách, které vám budou ladit právě třeba s vánoční výzdobou.
Nejtypičtějším vzorem jsou pruhy – slabé, silnější, zdvojené… Prostě jaké si jen vymyslíte. Používají se na čalounění a potahy. Můžete se do nich zachumlat večer, když jdete spát nebo se pod nimi schovat před slunečními paprsky.
Možností, jak příjemně pobývat v obýváku je opravdu řada. Důležitým prvkem je sedačka, která by měla (a to nejen u tohoto stylu) být pohodlná. Čalounění, více praktické jsou potahy, které můžete případně vyměnit, bývá jedno nebo dvou barevné.
Že k sobě proužky s květinovým vzorem nejdou? A kdo to povídal? Popusťte uzdu fantazii. Příroda nás také někdy překvapí nečekaným a stojí to za to. Doplňky jsou na experimenty jako stvořené. Takže klidně můžete mít květinové, pruhované a jiné vzory polštářků, závěsů a třeba i koberce. Dohromady jim to ohromě ladí.
Z toho pobíhání po venku vám určitě vyhládlo. Pojďme se podívat do kuchyně.
Kromě úžasné vůně právě se vařící dobroty, se na vás barevně směje obklad pracovní desky. Podlaha je zabarvena do terakotové červeně a zdobí ji dlažba. Pracovní deska je buď z masivu nebo je na ní také položen obklad.
Koupelna je místem, kam se přímořský styl rozhodně hodí. Modrá barva, kamenný obklad, pár kamínků nebo mušlí, co jste si přivezli z cest. Proutěné košíky, ale i krásné dekory obkladů. Dřevo a bílá barva. Tohle všechno na vás dýchne pohodou každé ráno při čištění zubů.
Tak proč si v ložnici, ve vaší oáze klidu, nevytvořit takový soukromý přístav. Potřebovat budete krásné dřevo, ratan, všechny odstíny moře, písku i oblohy. Sebe uložíte do přírodních, měkkých a chladivých materiálů. Na stěnách a nebo ve snech se vám mohou pohupovat obrázky loděk či jiné přímořské tématiky. Nezapomeňte také na závěsy. Přeci jen si někdy budete chtít přispat, tak ať vás sluníčko netahá z postele hned jak na obloze vysvitne.
My jsme si přímořskou tématiku moc užily minulý pátek a nemusely jsme kvůli ní jezdit nikam daleko. Stačí vyrazit pár kilometrů za Prahu, toulat se kolem Vltavy a pak se usadit na terase Taverny Thessaloniki v Davli a jste v Řecku než byste řekli švec. Celá taverna je zařízena přímořským stylem a jejich kuchyně je prostě skvělá :-D. Stačí se podívat na jejich stránky a už bude přemýšlet, kdy vyrazíte na výlet 🙂
Pokud máte i vy oblíbenou restauraci, tavernu či kavárnu v přímořském stylu kam rádi chodíte, tak nám tip napište do komentářů pod článek. Rády vyzkoušíme něco nového.
Pro další inspiraci sledujte náš Pinterest.
Zdroj všech fotografií: Pinterest
Komentáře